Lead

 

A cikksorozat az Országgyűléshez, az Országházhoz és a Kossuth térhez kapcsolódó jelentősebb évfordulókról emlékezik meg. A Parlament.hu kulturális hírei között hétről hétre megjelent cikkek összegyűjtve itt olvashatók el.

Évfordulók

800 éve adta ki II. András az Aranybullát

II. András 800 évvel ezelőtt, 1222. április közepén bocsátotta ki Székesfehérváron az Aranybullát, a magyar középkor egyik nagy jelentőségű és a későbbi korszakok alkotmányfejlődésére is hatással bíró jogi dokumentumot.

Az Aranybulla megteremtette az egységes nemesi rend alapjait biztosító nemesi jogokat, és egyben rögzítette a király kötelességeit, megszabva ezáltal a királyi hatalom korlátait a nemzettel szemben. A nemesi jogok érvényesítésének biztosítéka az ellenállási záradék volt, amely évszázadokon keresztül az uralkodók elleni megmozdulásoknak és szabadságharcoknak a közjogi alapját jelentette. Az Aranybulla mint a nemesi szabadság alapokmánya hozzájárult a rendi hatalomgyakorlás kiépüléséhez és ezáltal a „nemesi nemzeti”, a magyar állami identitás kibontakozásához.

A dokumentumot a történelem során többször is megerősítették: 1351-ben I. (Nagy) Lajos király, majd 1384-ben lánya, Mária királynő, annak halála után, 1397-ben férje, Zsigmond király. I. Ulászló király 1440-ben, I. Mátyás király pedig 1464-ben illesztette be saját határozatainak sorába az Aranybulla cikkelyeit. A Werbőczy István által 1517-ben összeállított Tripartitumban rögzített egy és ugyanazon nemesség sarkalatos jogainak – a személyi szabadság, az adómentesség, a királyi bíráskodás alá tartozás és az ellenállási jog – alapjául is az Aranybulla szolgált.

A témát bővebben Zsoldos Attila: A 800 éves Aranybulla című kötet ismerteti, mely az Országház Könyvkiadó gondozásában jelent meg. Az évfordulóval kapcsolatos eseményekről az Aranybulla 800 oldal is tájékoztatást nyújt.

Az Aranybulla kihirdetése, Jantyik Mátyás festménye az Országház főrendiházi üléstermében
Forrás: Bencze-Kovács György, Országgyűlési Múzeum


 

Közzétéve: 2022-04-15 10:14

Kategória: Évfordulók

Könyvajánló

 

A budapesti Országház Magyarország egyik legfontosabb, a nagyvilágban is legismertebb épülete. Senki nem tudja magát kivonni a Duna mentén magasodó épületóriás lenyűgöző hatása alól, amely az elmúlt száz évben a főváros, sőt az egész ország jelképe lett. A budapesti Országház annyiban is kivételes alkotás, hogy az egész épület és gyakorlatilag teljes díszítése, összes képzőművészeti alkotása jórészt egyetlen periódusban készült, továbbá hogy ezek többsége a mai napig eredeti formájában fennmaradt. Kiemelt jelentősége ellenére az Országházról eddig nem jelent meg az adatok és dokumentumok teljességén alapuló, részletes feldolgozás, vagyis nagymonográfia. Ezt a fájó űrt szándékozik betölteni jelen kötet, amely az egykorú írott, nyomtatott és tárgyi források gazdag tárházára támaszkodva született meg.

De a munka nem csak az Országház építésének történetét és művészeti kialakítását tárgyalja, hanem azt a szűkebb és tágabb társadalmi környezetet is, amelyben létrejött. A szöveget rendkívül gazdag és sokrétű képanyag kíséri. 2020 (1. kiadás), 2021 (2. kiadás, javított utánnyomás)

A kötetet itt lehet előjegyezni.