A magyar törvényhozás ezer éve

alaprajz
1. Középkor 1. Középkor
2. Rendi országgyűlések kora 2. Rendi országgyűlések kora
3. Reformkor 3. Reformkor
4. A népképviselet megteremtése 4. A népképviselet megteremtése
5. Dualista parlamentarizmus 5. Dualista parlamentarizmus
6. A független Magyarország parlamentarizmusa 6. A független Magyarország parlamentarizmusa
7. A parlamenti demokrácia kísérlete 7. A parlamenti demokrácia kísérlete
8. A látszatparlament 8. A látszatparlament

Törvényhozás ezer - térkép alatt


A kiállítás 8 fejezetben, kronologikus sorrendben tárja a látogatók elé a magyar parlamentarizmus gyökereit, kialakulását és fejlődését egészen a rendszerváltozásig. A tárlat első része a kezdetektől a rendi országgyűlésekig bezárólag jeleníti meg az országgyűlések történetét. A második egység az 1918-ig tartó korszakot öleli fel. A modern parlament megszületését szemlélteti, a reformországgyűlésektől a népképviseleti országgyűlés létrejöttén át az új elveken nyugvó parlamentarizmus megszilárdulásáig, kiépítéséig. A harmadik rész a parlamentarizmus alakulását, az útkeresések és az újrakezdések időszakát foglalja össze 1918 és 1990 között. A kiállítás megtekintéséhez a magyar mellett 13 további nyelven ingyenes audioguide eszközt biztosítunk, amellyel a látogató önállóan is megismerkedhet a tárlat teljes tartalmával.

Közös komponens megjelenítő

1. Középkor


 

Állandó kiállításunk első, döntően a középkori Magyar Királysághoz köthető fejezete a parlamentarizmus korai, kezdeti szakaszát tárja elénk.

A 13. század híres történetírójának, Anonymusnak a krónikája szerint az első magyar országgyűlés a honfoglalás idején, a 9–10. század fordulóján zajlott Pusztaszeren. A magyar törvényhozás legkorábbi írásos emlékei azonban egy évszázaddal későbbről, Szent István király idejéből maradtak ránk.

Kezdetben a törvények kizárólagos forrása és végrehajtója a teljhatalmú uralkodó volt. A 13. századtól kezdve formálódó országgyűléseken azonban a király fokozatosan megosztotta törvényhozó hatalmát a társadalom kiváltságos rétegeivel, a rendekkel. A korszak végére négy ilyen rend alakult ki, melyet a főpapság, a világi főrendek, a köznemesség és a szabad királyi városok polgárai alkottak.

 

 


 

 


Az Aranybulla rekonstrukciója
Az Aranybulla rekonstrukciója


Az országtanács oklevele
Az országtanács oklevele

 

 


Az országnagyok oklevele

 

Werbőczy István Hármaskönyve
Werbőczy István Hármaskönyve